Представена публикация

понеделник, 14 март 2016 г.

Съботна разходка - Мони Виденова

Националната гвардейска част на България има за цел да демонстрира независимостта на България – на държавата и президента. Тя охранява държавния глава и повдига духа на армията и народа. Гвардията е един от символите на българската държава заедно със знамето, химна и герба на Републиката.
"Свети Николай Чудотворец", известна като Руската църква, е православна църква, посветена на Свети Николай Чудотворец. Тя е сред емблематичните сгради на града.
Статуята на София е направена като езическа богиня със символите на славата и мъдростта и носи короната на Тюхе - древногръцката богиня на съдбата. Фигурата държи в дясната си ръка  лавров венец, в юмрука на лявата ръка стиска няколко антични монети, а на левия й лакът е кацнала сова символ на мъдростта и познанието, каквото е античното значение на думата "софия"
Гербът на град София е използван като символ на Столична община. На него е изобразена крепостна корона, разположена е над щит, който е разделен на четири полета. В горното дясно поле е изобразена Улпия  Сердика, в долното ляво поле - планина Витоша и в долното дясно поле - златен балдахин над статуята Аполон, който символизира лечебни минерални извори на гр. София. В центъра е изобразен върху по - малък щит - лъв. Надписът ,,Расте, но не старее " е девизът на града.
Цар Самуѝл е български цар, управлявал България от 997 г. до 6 октомври 1014 г. в едно от най-трудните времена в българската история.
В продължение на десетилетия той успява да удържи атаките на византийския император Василий II и дори му нанася сериозни поражения. Цар Самуил умира на 6 октомври 1014 г., вероятно от сърдечен удар, който получава при вида на войниците си, ослепени след битката при Беласица.

Църквата, наречена на Георги Победоносец, се намира във вътрешния двор между сградите на хотел Шератон и Президентството на ниво с няколко метра по-ниско от съвременните софийски улици. Смятана е за най-старата запазена сграда в града, построена по времето, когато София е била резиденция на императорите Галерий и Константин Велики.
Църквата Света София е построена върху основите на няколко по-стари църкви от времето на римския град Сердика, разрушени от набезите на готи и хуни. През II век на това място е имало римски театър, a през следващите векове са издигнати последователно няколко храма.
Историята на София е тясно свързана с храма „Света София“. Храмът е най-древната светиня на града, построена в най-високата му по онова време част и прочула го надалеч из Римската империя.
Свети Александър Невски е православен храм-паметник в София, който e катедрален храм на българския патриарх. С площта си от 3170 квадратни метра при построяването си храмът се превръща в първа по големина напълно завършена и действаща катедрала на Балканския полуостров. Камбанарията на храма с кръста е висока 53 м. и има 12 камбани, излети и донесени от Москва. Най-голямата тежи близо 12 тона, а най-малката – 10 кг, като общото тегло на всичките е 23 тона. Най-забележителното на храма са позлатените му куполи. Общото тегло на златото е 8,35 кг, но слоят е много тънък. В църквата се побират 5 000 души
Паметникът на Царя Освободител, наричан още Паметник на Освободителите, е един от най-внушителните паметници в София. Издигнат е в чест на Освобождението на България, в израз на признателността на българския народ към руския народ

Няма коментари:

Публикуване на коментар